Det fortsatta arbetet med skolan och övergång till arbetslivet för elever med NPF

2019 startade Arbetsförmedlingen projektet Samstart som handlade om att förbättra stödet i övergången från gymnasieskola till arbetsliv/studier för elever med funktionsnedsättning. Projektet avslutades i juni 2025 men Arbetsförmedlingen tog under 2025 beslut om att införa modellen i ordinarie verksamhet. Christian Skoog som startade och varit ansvarig för Samstart kommer berätta mer om arbetet och erfarenheter från projektet och hur arbetet nu ska byggas upp i hela landet. Vi får också höra mer konkret exempel på hur man arbetar lokalt i Stockholm med samstartsmodellen.

Föreläsare:

  • Christian Skog, nationell projektledare för Samstart, Arbetsförmedlingen
  • Lwam Tekle Asgedom, Samordnare Arbetsmarknadsförvaltningen/Stockholms stad.
  • Frida Gunnarsson, Samordnare Skolsamverkan Arbetsförmedlingen.
  • Anna Hjärpe, Samordnare Utbildningsförvaltningen/Stockholms stad.

Målgrupp

Studie- och yrkesvägledare, rektorer och elevhälsan samt Yrkeslärare på yrkesprogrammen på gymnasiet, men kan även vara av intresse för närstående, arbetsförmedlare, företagshälsovården och andra intresserade.

Datum

19 maj 2026 kl 15:00-15:50.

Plats

Online i teams

Kostnad

Webinariet är kostnadsfritt

Anmälan

Anmäl dig här.

Övrigt:

Webbinariet är cirka 40 minuter sen har vi tid för frågor i tio minuter.

Webbinariet är helt kostnadsfritt.

Kommande kurser

Natt- och skiftarbete – risker och råd för ett hållbart arbetsliv

Det är vanligt med dygnet-runt-verksamhet i flera branscher, såsom hälso- och sjukvård, transport och logistik, hotellverksamhet, industri och produktion och räddningstjänst. Carolina Bigert går igenom lärdomar från egen och andras forskning om möjliga hälsoeffekter av natt- och skiftarbete, samt risker för gravida. Hon ger också rekommendationer för hälsosamt skiftarbete. Elevhälsan och företagshälsovården är viktiga resurser i detta sammanhang.
Datum: 28 april 2026

Studie- och yrkesvägledare, rektorer och elevhälsan samt Yrkeslärare på yrkesprogrammen på gymnasiet, men kan även vara av intresse för närstående, arbetsförmedlare, företagshälsovården och andra intresserade.

läs mer

Astma och yrkesval.

Astma är den vanligaste lungsjukdomen bland ungdomar och förekomsten ökar under uppväxten. Samtidigt kan vissa yrkesutbildningar och arbetsmiljöer orsaka eller förvärra astma. Håkan Löfstedt går igenom varför medicinsk studie- och yrkesvägledning är central för ungdomar med astma som ska börja en yrkesutbildning eller inför ett kommande yrkesval.
Datum: 26 mars 2026

Studie- och yrkesvägledare, rektorer och elevhälsan samt Yrkeslärare på yrkesprogrammen på gymnasiet, men kan även vara av intresse för närstående, arbetsförmedlare, företagshälsovården och andra intresserade.

läs mer

Det sitter i väggarna -Kunskap och samsyn vid hälsobesvär kopplade till inomhusmiljön

Arbets- och miljömedicin Syd (AMM Syd) bjuder in till en digital utbildningsförmiddag
med temat inomhusmiljö och med fokus på fukt- och ventilationsrelaterade problem.
I kursen ges en översyn av hälsobesvär, psykosociala faktorer, utredningsmetodik,
mätteknik samt grupparbete av verkliga klagomålsärenden.

Målgrupp: Miljö- och hälsoskyddsinspektörer
Tid: onsdag 16/9 2026 kl. 09:00 – 12:00
Plats: Endast digital medverkan via teams.

läs mer
Mottagning/fråga oss 046-17 31 85
Telefontider
Mån – Tors 10:00-15:00, Fre 09.00-12.00
Lunch 12:00-13:00
Mottagning/fråga oss amm@skane.se
Besöksadress Medicon Village, Byggnad 402A, vån 2, Scheelevägen 8, LUND